Ders AdıKodu Yerel KrediAKTS Ders (saat/hafta)Uygulama (saat/hafta)Laboratuar (saat/hafta)
Halk oyunları Temel Figür Eğitimi BED403133300
ÖnkoşullarYok
YarıyılGüz, Bahar
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüSeçmeli @ Matematik Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Matematik Mühendisliği Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Şehir ve Bölge Planlama Lisans Programı
Seçmeli @ Çevre Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Kimya Lisans Programı
Seçmeli @ Fizik Lisans Programı
Seçmeli @ İnşaat Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Mimarlık Lisans Programı
Seçmeli @ Matematik Lisans Programı
Seçmeli @ Harita Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ İşletme Lisans Programı
Seçmeli @ Makine Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Mekatronik Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Endüstri Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ İstatistik Lisans Programı
Seçmeli @ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Lisans Programı
Seçmeli @ Elektronik & Haberleşme Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Elektrik Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı
Seçmeli @ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Kimya Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Lisans Programı (%30 İngilizce)
Seçmeli @ İletişim ve Tasarımı Lisans Programı
Seçmeli @ İktisat Lisans Programı
Seçmeli @ İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı
Seçmeli @ Fen Bilgisi Eğitimi Lisans Programı
Seçmeli @ İlköğretim Matematik Eğitimi Lisans Programı
Seçmeli @ Okulöncesi Eğitimi Lisans Programı
Seçmeli @ Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı
Seçmeli @ Sosyal Bilgiler Eğitimi Lisans Programı
Seçmeli @ İşletme ABD Bilimsel Hazırlık Programı
Seçmeli @ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Lisans Programı (%30 İngilizce)
Seçmeli @ Biyomühendislik Lisans Programı
Seçmeli @ Biyomühendislik Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı
Seçmeli @ Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans Programı
Seçmeli @ Gıda Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Fransızca Mütercim Tercümanlık Lisans Programı
Seçmeli @ Ses Sanatları Tasarımı Lisans Programı
Seçmeli @ Dans Lisans Programı
Seçmeli @ Müzik Toplulukları Lisans Programı
Seçmeli @ Matematik Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Bileşik Sanatlar Lisans Programı
Seçmeli @ Sanat ve Kültür Yönetimi Lisans Programı
Seçmeli @ Fotoğraf ve Video Lisans Programı
Seçmeli @ İktisat Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Elektrik Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ İnşaat Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Çevre Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Harita Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Mekatronik Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim )
Seçmeli @ Matematik Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim)
Seçmeli @ Matematik Mühendisliği Lisans Programı (2. Öğretim, İngilizce)
Seçmeli @ Kimya Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ İnşaat Mühendisliği Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Kimya Mühendisliği Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Mekatronik Mühendisliği Lisans Programı (%100 İngilizce)
Seçmeli @ Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (%100 İngilizce)
Seçmeli @ Biyomedikal Mühendisliği
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Mimarlık Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü
Seçmeli @ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü
Seçmeli @ Aviyonik Sistem Mühendisliği ve Yönetimi Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Seçmeli @ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Lisans Programı
Seçmeli @ Havacılık Elektroniği Bölümü
Seçmeli @ Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı
Seçmeli @ Havacılık Elektroniği Bölümü
Seçmeli @ Havacılık Elektroniği Bölümü
Seçmeli @ Havacılık Elektroniği Lisans Programı
Seçmeli @ Grafik Tasarımı Lisans Programı
Seçmeli @ Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisans Programı
Seçmeli @ İktisat Lisans Programı (İngilizce)
Seçmeli @ İşletme Lisans Programı (İngilizce)
Ders KategorisiGenel Kültür Dersleri
Dersin Veriliş ŞekliYüz yüze
Dersi Sunan Akademik BirimBeden Eğitimi Bölümü
Dersin Koordinatörü
Dersi Veren(ler)Şener Günay, Gülsüm Sonal, Çetin Erdem Sonal, Selim Akbıyık
Asistan(lar)ı
Dersin AmacıTüm Türkiye nin mozaiğini yaşatan Üniversitemizde okuyan hemen hemen her il den gelen gençlerimizi Folklorumuz la ve onun bir parçası olan halk oyunlarımızla kaynaştırıp,gelmiş oldukları kültürü burada da coşkusunu yakalayıp diğer kültürleri de tanımalarını sağlamak.Gelecekte iş hayatı ve günlük yaşamında da paylaşabilecekleri birlikteliklerin ve kişilik gelişimine katkıda bulunabilecek aktivitenin içinde kalmasını sağlamak.
Dersin İçeriğiAnadolu muzun tüm halk oyunları türlerinin oyun karakterlerini, kaybolmakta olan geleneksel oyunlarımızın yapısını , gelişmeye uygun sahne tekniklerinin figürler üzerindeki temel adımların analizi ve Türk halk oyunları yarışma kuralları
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
  • Halk Oyunları Rehberi .T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Erol Hacıbekiroğlu.1993 ANKARA İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları Bölümü Kültür Bakanlığı Halk kültürünü Araştıma Genel Müdürlüğü Folklor Kurumu. Halk oyunları,Halk müzüği,Halk Tiyatrosu Bölümleri Dergileri
Opsiyonel Program BileşenleriYok

Ders Öğrenim Çıktıları

  1. Öğrenciler halk oyunu tarihini öğrenecekler
  2. Öğrenciler halk oyunları figürlerin temel becerileri kazanacaktır.
  3. Öğrenciler halk oyunlarını geleneksel ve karakteristik özelliklerini kazanacaklar ve gelecek nesillere aktarabileceklerdir.

Haftalık Konular ve İlgili Ön Hazırlık Çalışmaları

HaftaKonularÖn Hazırlık
1Folklorun tanımı,Halk oyunlarının tarihçesi ve türler hakkında genel bilgi
2Halay bölgesi oyunlarınin temel figürleri
3İller bazında bölgelin ayrılması
4Zeybek bölgesi oyunların ın temel figürleri / Zeybek bölgesi oyunların ın temel figürleri
5Karşılama bölgesi oyunlarının temel figürleri
6Horon bölgesi oyunlarının temel figürleri
7Kaşıkla oynanan bölge oyunlarının temel figürleri
8Ara Sınav 1
9Öğretilen bölgelerin genel yöre giysi bilgileri
10Öğretilen bölgelerin oyunların müziklerinin öğretimi
11Ritm teknikleri
12Oyunların geleneksel özellikleri
13Oyunların karakteristik özellikleri
14Genel tekrar
15Final

Değerlendirme Sistemi

EtkinliklerSayıKatkı Payı
Devam/Katılım
Laboratuar
Uygulama110
Arazi Çalışması
Derse Özgü Staj
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Ödev110
Sunum/Jüri
Projeler
Seminer/Workshop
Ara Sınavlar140
Final140
Dönem İçi Çalışmaların Başarı Notuna Katkısı
Final Sınavının Başarı Notuna Katkısı
TOPLAM100

AKTS İşyükü Tablosu

EtkinliklerSayıSüresi (Saat)Toplam İşyükü
Ders Saati162
Laboratuar
Uygulama
Arazi Çalışması
Sınıf Dışı Ders Çalışması162
Derse Özgü Staj
Ödev72
Küçük Sınavlar/Stüdyo Kritiği
Projeler
Sunum / Seminer
Ara Sınavlar (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)12
Final (Sınav Süresi + Sınav Hazırlık Süresi)12
Toplam İşyükü :
Toplam İşyükü / 30(s) :
AKTS Kredisi :
Diğer NotlarYok