Dersin Amacı | Bu dersin amacı, öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği bilgi, beceri, rol ve davranışları, yaparak yaşayarak öğrenme yoluyla kazandırmaktır. |
Dersin İçeriği | Bu dersin içeriğini, Etkili öğretim ve öğrenmeyle ilgili temel kavramlar ve ilkeler; öğretmenlerin mesleki yeterlik, tutum, rol ve davranışları; ders planı hazırlama; mikro öğretim yönteminin kapsamı, yararları ve sınırlılıkları; konuya uygun aktif öğrenme etkinlikleri hazırlama; sınıfta örnek ders anlatma uygulamaları; ders sunumlarının videoya kaydedilmesi; kayıtlardan yararlanarak dersin değerlendirilmesi; hazırlanan etkinliklerin ve ders anlatımlarının geliştirilmesi oluşturmaktadır. |
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar | - Göçer, Ali (2018) Metin İşleme Süreçli-Mikro Öğretim Uygulama Örnekli- Türkçe Öğrenme ve Öğretim Yaklaşımları.(3. Baskı), Pegem Akademi
- Alıncak, Fikret (2017) Mikro Öğretim Uygulamalarının Öğretim Becerilerine Etkisi. (1. Baskı), Nobel Yayın
- Öğretim ilke ve yöntemleri, öğretimde planlama ve değerlendirme ders kitapları
- Mikro öğretim yöntem ve uygulamaları ile ilgili yapılan tezler ve makaleler
|
Opsiyonel Program Bileşenleri | Dersin meslek eğitimini sağlamaya yönelik katkısı: Bu ders, aşağıdaki MEB/RPD mesleki yeterlikleri ile doğrudan ilişkilidir.
• A.2.3. Öğrencilerin gelişim ve öğrenme özelliklerine ilişkin bilgisini öğretim süreçleri ile ilişkilendirir
• A.2.4. Alanın öğretiminde kullanılabilecek farklı strateji, yöntem ve teknikleri karşılaştırır
• B.1.1. Planlarını alanının öğretim programına uygun olarak hazırlar
• B.2.1. Sağlıklı, güvenli ve estetik öğrenme ortamları düzenler
• B.2.2. Kazanımlara uygun öğretim materyalleri hazırlar
• B.2.4. Öğrenme ortamlarını dersin kazanımlarına göre düzenler
• B.3.1. Alanının eğitim ve öğretimi için gerekli olan becerileri sergiler
• B.3.2. Öğretme ve öğrenme sürecinde zamanı etkin kullanır
• B.3.7. Öğrencilerin derslerde analitik düşünmelerine yönelik etkinlikler hazır
• B.3.9. Öğretme öğrenme sürecinde bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin olarak kullanır
• B.3.10. Öğretme ve öğrenme sürecinde uygun strateji, yöntem ve teknikleri kullanarak etkili öğrenmeyi gerçekleştirir
• B.3.11. Öğretme ve öğrenme sürecinde uygun araç, gereç ve materyalleri etkin kullanır
• B.3.12. Sınıfta istenmeyen davranış ve durumlarla etkin ve yapıcı bir şekilde baş eder
• B.4.1. Alanına ve öğrencilerin gelişim özelliklerine uygun ölçme ve değerlendirme araçları hazırlar ve kullanır
• C.2.1. Her öğrenciye insan ve birey olarak değer verir
• C.2.2. Her öğrencinin öğrenebileceğini savunur
• C.2.4. Tutum ve davranışlarıyla öğrencilere rol-model olur
• C.3.1. Türkçeyi kurallarına uygun ve etkili biçimde kullanır
• C.3.2. Etkili iletişim yöntem ve tekniklerini kullanmaya özen gösterir
• C.3.3. İnsan ilişkilerinde empati ve hoşgörüyü esas alır
• C.4.1. Mesleğini severek ve isteyerek yapar
• C.4.2. Paydaşlardan gelen görüş ve önerilerden de yararlanarak öz değerlendirme yapar
Bu ders, TYYÇ’deki aşağıdaki yeterliklerle ilişkilidir.
• Bilgi-4. Alanı ile ilgili öğretim programları, öğretim strateji, yöntem ve teknikleri ile ölçme ve değerlendirme bilgisine sahiptir.
• Beceriler-4. Öğrencilerin gelişim özelliklerini, bireysel farklılıklarını; konu alanının özelliklerini ve kazanımlarını dikkate alarak en uygun öğretim strateji, yöntem ve tekniklerini uygular.
• Beceriler-5. Konu alanına ve öğrencinin gereksinimlerine uygun materyal geliştirir.
• Yetkinlikler- Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği-1. Bireysel ve grup çalışmalarında sorumluluk alır ve alınan görevi etkin bir şekilde yerine getirir.
• Yetkinlikler- Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği-2. Kendini bir birey olarak tanır; yaratıcı ve güçlü yönlerini kullanır ve zayıf yönlerini geliştirir.
• Yetkinlikler-Öğrenme Yetkinliği-1. Edindiği bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir.
• Yetkinlikler- İletişim ve Sosyal Yetkinlik-5: Düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini nicel ve nitel verilerle destekleyerek uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşır.
• Yetkinlikler- Alana Özgü Yetkinlik- 1: Dış görünüm, tutum, tavır ve davranışları ile topluma örnek olur.
• Yetkinlikler- Alana Özgü Yetkinlik- 2: Demokrasi, insan hakları, toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerlere uygun davranır
Öğretim Yöntem ve Teknikleri: Dersin öğretiminde Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri, Tartışma, Ev ödevi ve Bireysel Çalışma yöntem ve teknikleri uygulanmaktadır.
Ölçme ve değerlendirme: Dersin ölçme ve değerlendirilmesinde, teorik bilgilere yönelik ara sınav; ders içi etkinliklere katılım; ders planlarının hazırlanmasına yönelik ödevler ve kazanımlara uygun olarak gerçekleştirilen uygulamalar uygulanmaktadır
|