Dersin Amacı | Bu dersin amacı, hastanede yatan çocukların eğitimi için gereken bilgi ve becerilere sahip olmaktır. |
Dersin İçeriği | Bu dersin içeriğini, hastanede yatan çocukları yaş gruplarına göre gelişim özellikleri, ilgi ve ihtiyaçları, ruhsal durumları; Hastane personeli, çocuk ve aile arasındaki etkileşim; Hastaneye hazırlayıcı eğitim, teşhis, tedavi ve ameliyata hazırlama; Hastanede yatan çocuklara yönelik oyun, müzik, sanat, drama, matematik, hikâye vb. etkinlik planı hazırlama ve uygulama; Hastane okulları ile ölümcül hastalığı olan çocuklar, aileleri ve personel arasındaki etkileşim oluşturur. |
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar | - Okyayuz, Ü. H. (1999). Sağlık psikolojisi. Basım,
Ankara: Türk Psikologlar Derneği Yayınları
- Baltaş, A., (2008). Sağlık Psikolojisi. İstanbul: Remzi
Kitabevi.
- Santrock, J. W. (2015). Yaşam boyu gelişim: gelişim
psikolojisi: Life-span development. Nobel Akademik
Yayıncılık: İstanbul.
- Herman, J. L. (2007). Travma ve İyileşme. Literatür
Yayıncılık: İstanbul
- Er, M. (2006). Çocuk, hastalık, anne-babalar ve
kardeşler. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi,
49(2), 155-168.
- Beytut, D. Ş., Bolışık, B., Solak, U., & Seyfioğlu, U.
(2009). Çocuklarda hastaneye yatma etkilerinin
projektif yöntem olan resim çizme yoluyla
incelenmesi. Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Bilim
ve Sanatı Dergisi, 2(3), 35-44.
- Gökçen, C., & Çelik, Y. İ. (2011). Bir Eğitim
Hastanesi'nde Yatan Hastalar İçin İstenen Çocuk Ve
Ergen Psikiyatri Konsültasyonlarının
Değerlendirilmesi. Sakarya Tıp Dergisi, 1(4), 140-
144.
- Günay, O., Sevinç, N., & Arslantaş, E. E. (2017).
Hastanede yatan çocukların annelerinde durumluk ve
sürekli anksiyete düzeyi ve ilişkili faktörler. Türkiye
Halk Sağlığı Dergisi, 15(3), 176-186.
- Arıkan, D., Saban, F., & Gürarslan Baş, N. (2014).
Çocuğu hastanede yatan ebeveynlerin hastaneye ve
sağlık bakımına yönelik memnuniyet düzeyleri. İzmir
Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Dergisi, 4(2), 109-
116.
- Gündüz, S., Yüksel, S., Aydeniz, G. E., Aydoğan, R.
N., Türksoy, H., Dikme, İ. B., ... & Pediatri, Ö. B. H.
P. K. (2016). Çocuklarda hastane korkusunu etkileyen
faktörler. Cocuk Sagligi ve Hastaliklari Dergisi, 59(4).
- Akar Gençer, A.,
|
Opsiyonel Program Bileşenleri | Dersin meslek eğitimini sağlamaya yönelik katkısı: Bu ders, aşağıdaki MEB Mesleki Beceri yeterlikleri ile doğrudan ilişkilidir.
• Sağlıklı, güvenli ve estetik öğrenme ortamları düzenler.
• Kazanımlara uygun öğretim materyalleri hazırlar.
• Alanının eğitim ve öğretimi için gerekli olan becerileri sergiler.
• Öğretme ve öğrenme sürecinde zamanı etkin kullanır.
• Öğrencilerin öğrenme süreçlerine aktif katılımlarını sağlar.
• Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde ilgili kişi, kurum, kuruluş ve meslektaşları ile işbirliği yapar.
•
TYYÇ’deki Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim Bilimleri Temel alanı Kuramsal ve Olgusal Bilgi altında yer alan
• Öğrencilerin gelişim, öğrenme özellikleri ve güçlüklerinin bilgisine sahiptir.
• Alanıyla ilgili ileri düzeyde bilgi kaynaklarını kullanır
• Alanıyla ilgili sorunları tanımlar, analiz eder, kanıtlara ve araştırmalara dayalı çözüm önerileri geliştirir.
• Öğrencilerin gelişim özelliklerini, bireysel farklılıklarını; konu alanının özelliklerini ve kazanımlarını dikkate alarak en uygun öğretim strateji, yöntem ve tekniklerini uygular.
• Konu alanına ve öğrencinin gereksinimlerine uygun materyal geliştirir.
• Uygulamada karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için bireysel ve ekip üyesi olarak sorumluluk alır.
Öğretim Yöntem ve Teknikleri: Dersin öğretiminde anlatım, tartışma, soru-cevap ve grup çalışması yöntem ve teknikleri uygulanmaktadır.
Ölçme ve değerlendirme: Dersin ölçme ve değerlendirilmesinde, ara sınav ve yıl sonu sınavlarının yanısıra dönem içindeki ödev ve ders içi etkinliklere katılım dikkate alınmaktadır. Ödev olarak, ders konularının uygulanmasına yönelik çalışmalar ödev olarak verilir (Alanları ile ilgili seçtiği bir dersin demo sunumunun yapılması, hastanede yatan çocukların ziyaretine gidilerek ortam araştırmasının yapılması, vb.)
|